Nazywamy się Zespół Inscenizacji Tanecznych Uśmiech i jesteśmy grupą skupiającą dzieci i młodzież niepełnosprawną, która w Wojewódzkim Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach działa od 1999 roku. Mamy na swoim koncie wiele sukcesów. Jesteśmy laureatami wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądów i festiwali.
W Wojewódzkim Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach od 1999r. istnieje Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech”, skupiający dzieci i młodzież niepełnosprawną.
Aktualnie zespół liczy 30 osób. Dzieci i młodzież niepełnosprawna obdarzona jest wieloma umiejętnościami i talentami. Ta różnorodność pozwala instruktorowi powierzać każdemu z uczestników inscenizacji role, specjalnie dla nich dobrane.
Dobór ról wpływa na wysoki poziom prezentacji o czym świadczą komentarze widzów, którym trudno niekiedy dostrzec jakąkolwiek niepełnosprawność artystów.
Mamy na swoim koncie wiele sukcesów. Jest laureatem wojewódzkich i ogólnopolskich imprez, przeglądów i festiwali organizowanych dla osób niepełnosprawnych.
Największym sukcesem „Uśmiechu” jest to, że występuje na koncertach i imprezach przeznaczonych nie tylko dla osób niepełnosprawnych. Od 2000r. zespół bierze czynny udział w koncercie „Gospodarze – Gościom” Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Kultury Dzieci i Młodzieży Szkolnej, co jest dużym wyróżnieniem.
W 2005r zespół został nagrodzony „Złotą Jodłą”. „Uśmiech” występuje często na scenie WDK, uczestnicząc w koncertach i imprezach okazjonalnych. Zapraszany jest również na imprezy organizowane w mieście , województwie, kraju i poza jego granicami.
„Uśmiech” treść inscenizacji przedstawia tańcem, pantomimą oraz wyrazem artystycznym. Repertuar opiera się głównie na polskim folklorze wiejskim i miejskim, wydarzeniach historycznych oraz popularnej literaturze polskiej.
Zespół kultywuje tradycje folkloru ziemi kieleckiej. Poświęcona im inscenizacja pt. „Jarmark świętokrzyski” pokazywana była w kraju i poza jego granicami rozsławiając nasze miasto i województwo.
Za prezentację artystyczą oraz pierwsze miejsce za wyraz artystyczny, kostiumy i rekwizyty podczas XII Festiwalu piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach.
W Spotkaniach Artystycznych Nieprzetartego Szlaku w Lublinie, gdzie otrzymał propozycję wyjazdu na Festiwal do Lwowa i Moskwy.
Podczas XII Festiwalu piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych w Podolanach.
Światowego Festiwalu Folkloru INTEGRACJE w Poznaniu.
Artystycznym osób niepełnosprawnych w Brześciu na Białorusi. Zespół otrzymał tam najwyższą ocenę Rady Artystycznej.
W Lublinie i Jędrzejowie. Udział w koncertach organizowanych w naszym mieście i województwie.
W Belwederze podczas konferencji dotyczącej praw dziecka z niepełnosprawnością, organizowanej przez rzecznika praw dziecka. Gościem honorowym była królowa Szwecji – Sylwia oraz żona prezydenta RP Anna Komorowska
W VI Ogólnopolskim Integracyjnym Festiwalu Piosenki i Tańca „Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna”.
Solistka zespołu zdobyła I miejsce w kategorii wokalistów
Świętokrzyskiej Nagrody Kultury
W Lublinie, Łodzi, Rudzie Śląskiej, Jędrzejowie, Busku-Zdroju, Warszawie, Lęborku, Pobierowie.
W koncercie z okazji podpisania porozumień pomiędzy województwem świętokrzyskim a węgierskim województwem Esztergon-Komanom na Węgrzech
W widowisku Milenium Świętokrzyskie na Święty Krzyżu
W I Międzynarodowym, XV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki, Teatru i Plastyki w Łęczycy.
Artystycznego Osób Niepełnosprawnych „Proteatr” w Moskwie. Zespół był jedynym przedstawicielem Polski.
Na Festiwalu Nieprzetartego Szlaku w Lwowie
Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie
Miasta Kielce za 2005 rok w Kielcach
Na Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej
Na Festiwalu „Słoneczna Chwila” w Kijowie
Festiwalu „Albertiana”. Festiwal organizowany był przez Fundację „Mimo wszystko” Anny Dymnej w Krakowie
W eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” w Lublinie
W II Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Skarżysku-Kamiennym
W II Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Przymierze 2000” w Kluczborku
Konkurs Osiągnięć Artystycznych Talenty ’99 w Kielcach